Σελίδες

Δευτέρα 7 Ιουνίου 2010

5η αγωνιστική των πλέι-οφ Β’ Εθνικής - Έδωσε τη δική του μάχη και έχασε ΟΦΗ – Πιερικός 2-1 - ΒΙΝΤΕΟ

Μετά από ένα πάρα πολύ καλό και αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, στην διάρκεια του οποίου ο Πιερικός εκτός από το γκολ που πέτυχε απείλησε αρκετές φορές την εστία του ΟΦΗ έχασε στο δεύτερο ημίχρονο από τον ΟΦΗ που ήταν καλύτερος, έχοντας για... πρωταγωνιστή τον Γουμάγια, με 2-1 τέρματα.

Ο Πιερικός παρά τις πολλές απουσίες βασικών του παικτών, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε πολύ καλά και θα μπορούσε να αποφύγει την ισοφάριση αν και ο Γουμάγιας και σ’ αυτό το χρονικό διάστημα είχε δύο πολύ καλές επεμβάσεις.Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προ του φάσματος της απώλειας του παιχνιδιού, πίεσαν περισσότερο και κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη δίκαια γιατί σ’ αυτό το χρονικό διάστημα ήταν καλύτεροι από τον Πιερικό και δημιούργησαν σαφώς περισσότερες φάσεις για να πετύχουν γκολ.Οι καλύτερες φάσεις και τα γκολΣτο 12’ ο Θάνος με κεφαλιά στρώνει στον Μαρτίνεζ, αυτός σουτάρει στην δεξιά γωνία αλλά μπλοκάρει ο Κασμερίδης.Στο 14’ ο Θάνος κερδίζει την κεφαλιά από τον Ακότο αλλά ο Κοσμερίδης μπλόκαρε και πάλι.Στο 17’ πολύ ωραίο σουτ από χτύπημα φάουλ του Πόποβιτς, η μπάλα βρίσκει τα σώματα των παικτών του Πιερικού, αλλάζει πορεία αλλά πρόλαβε και απομάκρυνε τη μπάλα ο Πλάτανος.Στο 25’ θαυμάσια εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς αλλά ο Γουμάγιας πετάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.Στο 30’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρτίνεζ, ο Κοντέων πετάχτηκε, κέρδισε την μπάλα με κεφαλιά από τον τερματοφύλακα Κασμερίδη και γράφει το 0-1.Στο 37’ ο Πόποβιτς με ατομική προσπάθεια απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Στο 39’ μετά από ωραία ενέργεια του Ζορμπά η μπάλα καταλήγει στον Βλόνταρτσικ, ο τελευταίος στρώνει στον Πόποβιτς που πιάνει ένα έξοχο σουτ πάνω στην κίνηση και στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πιερικού ισοφαρίζοντας σε 1-1.Στο 45’+2’ πολύ ωραίο σουτ του Φρέντερικς έφυγε μόλις άουτ.Στο 51’ δυνατό και πολύ ωραίο σουτ του Πόποβιτς απέκρουσε ο Γουμάγιας σώζοντας.Στο 55’ με πρωταγωνιστή και πάλι τον Πόποβιτς ο ΟΦΗ κοντά στο γκολ αλλά το δυνατό σουτ απέκρουσε αρχικά ο Γουμάγιας και στη συνέχεια ο Εξουζίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα κόρνερ.Στο 56’ πολύ δυνατό σουτ του Κοντέων μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Στο 63’ πολύ ωραίο σουτ του Ρέγιες μέσα από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ για να χαθεί μια ευκαιρία για τον Πιερικό.Στο 66’ ο Γουμάγιας με νέα πολύ ωραία ενέργεια απέκρουσε σουτ του Πόποβιτς.Στο 68’ ο Μπούρμπους εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα στην περιοχή του Πιερικού και εκεί ο Νατσούρας με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα και έκανε το 2-1.Στο 80’ ο Πόποβιτς έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Κοντέων με προβολή έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 89’ μετά από πάσα του Βλόνταρτσικ ο Μανούσος πλάσαρε στη δεξιά γωνία αλλά πετάχτηκε ο Γουμάγιας και απέκρουσε σώζοντας.Οι συνθέσεις
ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος): Κασμερίδης, Ακότο, Κιάσσος, Μπούρμπος, Πόποβιτς, Νατσούρας, Μπερτίν, Κατσικογιάννης (64' Σταυρακάκης), Ζορμπάς (90' Κοκκινάκης), Βλόνταρτσικ, Ογκουνσότο (67' Μανούσος).
Πιερικός (Σούλης Παπαδόπουλος): Γουμάγιας, Κωσταντινίδης, Παστός, Eξουζίδης, Πλάτανος, Μακρής, Μαρτίνεζ (81' λ.τ Τσιτλακιδης), Κοντέων, Ρέγες, Θάνος, Φρέντερικς (90+3' Κόιτς).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπάλτας (Αχαϊας), Τουμπακάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ογκουνσότο, Κοντέων, Ρέγιες (ΤΟΠΙΚΗ)