Σελίδες

Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

«Χ»ιτσκοκικό φινάλε στην Κατερίνη! - ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 1-1 - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Συγκλονιστικό φινάλε είχε η αναμέτρηση του Πιερικού με τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς έληξε ισόπαλη 1-1 με τα δύο γκολ να σημειώνονται λίγα λεπτά πριν από την εκπνοή. Οι δύο ομάδες κέρδισαν από ένα βαθμό, με τους Ηπειρώτες να βρίσκονται ακόμη πιο κοντά στη Σούπερ Λίγκα.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Πιερικός διατήρησε ελαφρά πρωτοβουλία ωστόσο ο ΠΑΣ ήταν καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προκαλέσουν ρήγματα στις αντίπαλες άμυνες ωστόσο δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες.
Πάντως, η φάση που σημάδεψε το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο κατεγράφη στο 38' όταν ο Μιλόσκοβιτς σκόραρε με σουτ όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των Μακεδόνων.
Στην επανάληψη, το ματς ήταν αμφίρροπο αλλά όχι ιδιαίτερα καλό. Εντούτοις, τα τελευταία λεπτά αποζημίωσαν τους φιλάθλους καθώς είδαν δύο τέρματα. Στο 87' ο ΠΑΣ σε αντεπίθεσή του άνοιξε το σκορ μετά από σουτ του Μπακαγιόκο, ο οποίος αξιοποίησε την πάσα του Φουρτάδο.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν στη νίκη, οι Κατερινιώτες. απάντησαν στο 89' με εξαιρετικό σουτ του Μιλόσκοβιτς, που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κηπουρού διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.
Σημειώνεται ότι μετά το τέλος του αγώνα παρατηρήθηκε ένταση αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν σχετικά γρήγορα.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Χατζής, Πορτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος (71' Κωνσταντινίδης).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον (79' Ντε Βινσέντι), Πάντος, Κώτσιος, Κεϊτά, Ανδράλας, Πατσατζόγλου, Τζάνης (71' Μιχαήλ), Σιαλμάς (71' Φουρτάδο), Μπακαγιόκο.

Αναλυτική βαθμολογία

ΒΙΑ: Η μεγαλύτερη μάστιγα του αθλητισμού...

Του Κώστα Σορώτου – προπονητή του Πιερικού Αρχελάου

Τον τελευταίο καιρό είδαμε...

Νεοι Football League 22η αγωνιστικη - ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΓΙΑΝΝΕΝΑ 1-1

Ισοπαλία μεσκόρ 1-1 στο 92 λεπτό για την ομάδα ΝΕΩΝ του ΠΙΕΡΙΚΟΥ, με αντιπαλο την ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΕΝΑ, και έτσι η ομάδα της Κατερίνης υποχώρησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος ΝΕΩΝ της   Football League.

18. Αναγεννηση Κ. 13
** Εθνικος και Αναγεννηση Καρδιτσας εχουν δυο παιχνιδια λιγοτερα.
***Πανθρακικος, ΠΑΣ Γιαννινα, ΟΦΗ και Τρικαλα εχουν ενα παιχνιδι λιγοτερο.
Ιωνικος-Εθνικος

ΠΙΕΡΙΚΟΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (1ο ΟΑΚΑ Δ. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ)

(89' Μιλόσκοβιτς σουτ - 87' Μπακαγιόκο σουτ)
Στο 78' δοκάρι ο Μπακαγιόκο Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Παπαγεωργίου, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Πέτρου, Χατζής, Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς, Λόπεζ, Μιλόσκοβιτς, Πουλάκος (74' Κωνσταντινίδης). ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον (81' Ντε Βινσέντι), Πάντος, Κώτσιος, Κεϊτά, Ανδράλας, Πατσατζόγλου, Τζάνης (74' Μιχαήλ), Σιαλμάς (74' Φουρτάδο), Μπακαγιόκο.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτση (Πειραιά) ΒΟΗΘΟΙ: Κοντίζας (Πειραιά), Τσάγγαρη (Μακεδονίας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαζιτζόγλου, Πέτρου - Πάντος, Κώτσιος ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
Σχόλιο: Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στην Κατερινή ο Πιερικός με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πάντως, το τελικό 1-1 δεν βρήκε καμία από τις δύο ομάδες ικανοποιημένες. Ο Πιερικός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο μέρος και απώλεσε ευκαιρία ο Πουλάκος στο 30', ενώ το γκολ που πέτυχε ο Μιλόσκοβιτς στο 38’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού η επανάληψη δεν δικαίωσε την απόφαση του βοηθού αφού το γκολ φάνηκε να είναι καθαρό. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά ενώ ο ΠΑΣ κλείστηκε στην άμυνα χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι σπουδαίο με μοναδική εξαίρεση τη κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο 78' και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Γουμάγια. Λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 87' με εξαιρετική συνεργασία των Φουρτάδο και Ντε Βινσέντι που έφυγαν στην αντεπίθεση για τον ΠΑΣ, στέλνοντας την μπάλα στον Μπακαγιόκο κι αυτός με την σειρά του πλάσαρε τον Γουμάγια. Η...απάντηση του Πιερικού ήρθε δύο λεπτά αργότερα με σουτ του Μιλόσκοβιτς στο παραθυράκι του Κηπουρού κάνοντας το 1-1 και φέρνοντας το ματς στα ίσα.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ 0-0

Για το πρωτάθλημα της ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ αγωνίστηκε σήμερα Κυριακή 13-2-2011 η ομάδα του ΠΑΙΔΙΚΟΥ του ΠΙΕΡΙΚΟΥ με αντίπαλο την ομάδα του ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΥ, το αποτέλεσμα του αγώνα ισόπαλο με 0-0.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Πρώτο ημίχρονο: Η ομάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ αγωνίστηκε με εντεκάδα τα παιδιά μικρότερης ηλικίας γεννημένα το 1997 που απαρτίζουν το ρόστερ της ομάδος, αφού η ομάδα αγωνίστηκε και χτές στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ.
Παρά του ότι τα παιδιά του ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΥ είναι μεγαλύτερης ηλικίας (γεννηθέντες το 1995), αφού το πρωτάθλημα της ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ τα παιδικά τμήματα τα απαρτίζουν παιδιά γεννημένα το 1995 και 1996, εν αντιθέσει με τα πρωταθλήματα σε όλες τις ΕΠΣ σε ολόκληρη την Ελλάδα.Οϊ μικροί της ομάδος του ΠΙΕΡΙΚΟΥ έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και άν ήταν λίγο τυχεροι θα πετύχαιναν γκόλ σε δύο ευκαιρίες που είχαν στο πρώτο ημίχρονο.
Δεύτερο ημίχρονο:
Εγιναν αρκετές αλλαγές στο τελευταίο εικοσάλεπτο, η ομάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ αγωνίστηκε πιεθαρχημένα με καλούς συνδυασμούς, χωρίς να κινδυνέψει καθόλου, αλλά ήταν φανερή η κόπωση απο το χτεσινό παιγνίδι.Ετσι μοιραία ο αγώνας έληξε χωρίς σκόρ 0-0.
Η ΑΡΧΙΚΗ ΕΝΤΕΚΑΔΑ:
ΠΙΕΡΙΚΟΣ:(ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ Γ).Καραγκιόζης, Στράντζαλης, Χατζηδίμπας, Τόσκας,Κυζερίδης, Καρτσαμπάς, Πουλικίδης, Παπαθανασίου,Χατζηδίμπας Κ, Μπαλαχάτζε,Οικονόμου,
Δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι:  Τσιλεγγερίδης, Καλλέργης, Καλαιτζής, Κατσίκης, Δαλαμήτρας , Τσοπουζίδης, Μαυρόπουλος,Αμπατζίδης,Σταθακόπουλος.
                   η αρχική εντεκάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ
                         η εντεκάδα του ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΥ
                     η τριπλέτα των διαιτητών του αγώνα

Νίκησε ο Πιερικός την Ολυμπιάδα Πατρών με 87 – 74

Μέσα σε μια ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης οι εκατοντάδες φίλοι του μπάσκετ της Πιερίας, καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Πιερικός Αρχέλαος νίκησε..