Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου 2011

Σ.Φ.Κ. "Ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ" - ΤΜΗΜΑ ΒΟΛΕΪ Νίκη για τις Παγκορασίδες του Πιερικού

Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου 2011 Αθλητισμός
ΓΑΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ - Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-3 (15-25, 15-25, 28-26, 21-25)
Νικήτρια ήταν η ομάδα του Πιερικού στο τοπικό ντέρμπι αφού κέρδισε την ομάδα του Αρχελάου με 3-1 σετ σε ένα παιχνίδι μέτριο έως κακό ποιοτικά με πολλά λάθη εκατέρωθεν.
Οι παίκτριες του Πιερικού εκμεταλλεύτηκαν το σερβίς που τους απέφερε αρκετούς πόντους και επίσης ήταν πιο δεμένη ως ομάδα παρότι ηλικιακά ήταν πολύ μικρότερη από την ομάδα του Αρχελάου.
Στο 1ο σετ τα κορίτσια του Αρχελάου μπήκαν πιο δυνατά στο σετ, πήραν μια μικρή διαφορά όμως γρήγορα τα κορίτσια του Πιερικού αντέδρασαν, ισοφάρισαν και ξέφυγαν στο σκορ για να κερδίσουν εύκολα το σετ με 25-15. Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με την ομάδα του Πιερικού να παίρνει με τον ίδιο τρόπο με 25-15 και αυτό το σετ.
Στο 3ο σετ έγινε μάχη, οι παίκτριες του Πιερικού έκαναν πολλά εύκολα λάθη με αποτέλεσμα το σετ να κριθεί στο 28-26 υπέρ του Αρχελάου.
Στο 4ο σετ η ομάδα του Πιερικού μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε γρήγορα μια διαφορά και παρότι η ομάδα του Αρχελάου προσπάθησε να μειώσει το σκορ, τελικά πήρε και το 4ο σετ με 25-21 και την νίκη με 3-1 σετ.
Η σύνθεση
Μάτιου Μ., Καραφουλίδου, Γκουτζαμάνη, Μαυρίδου, Τσιουτσιούλη, Δουλιάκα, Καλαϊτζή, Μπατσίλα, Μάτιου Δ.,
Κωνσταντινίδου Π., Κωνσταντινίδου Κ., Στύλου, Γκουτζιούλη, Τόσκα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ
Η διοίκηση και οι προπονητές του τμήματος βόλεϊ ευχαριστούν θερμά τους κ. Νικ. και Χρ. Λαμπαδαρίου και την ταβέρνα ΠΕΙΝΑΚΟΘΗΚΗ για την ευγενική χορηγία τους σε αθλητικό υλικό.

Οι Μελανόλευκοι στηρίζουν τους παίκτες του Πιερικού

Λυπούμαστε και εμείς όπως και άλλοι Πιερικοί για κάποιους που έχουν φορέσει τη δοξασμένη φανέλα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ μας ενώ σαν αντίπαλοι η συμπεριφορά τους δεν ήταν εν γένει η πρέπουσα. Λυπούμαστε όμως εξίσου και για κάποιους που σαν αντίπαλοι η συμπεριφορά τους δεν ήταν η πρέπουσα και τώρα φορούν τη δοξασμένη φανέλα (και φόρμα) του ΠΙΕΡΙΚΟΥ.
Για την αποφυγή παρεξηγήσεων και συγχύσεων στον κόσμο του ΠΙΕΡΙΚΟΥ το Club «Mελανόλευκοι» δηλώνει την στήριξή του στους παίκτες της ομάδας παρά την τελευταία ήττα. Δεν τρέφουμε αυταπάτες, γνωρίζουμε τις δυνατότητές μας και με βάση αυτές η ομάδα βρίσκεται αυτή τη στιγμή εντός του αρχικού (?) στόχου. Μας παραξενεύει το γεγονός ότι ένα ?? άτομο-Σύνδεσμος ?? έχει μονίμως στο στόχαστρο τους παίκτες αλλά για τη διοίκηση και την τεχνική ηγεσία ούτε λόγος. Για εκεί δεν είχε ανακοινώσεις, όλα τα έβλεπε καλά,  οι παίκτες φταίνε.
Κάποτε πρέπει να σταματήσει να σπιλώνεται το όνομα του Συνδέσμου από τον οποίο στο κάτω κάτω ξεκίνησαν και πολλοί από εμάς.

Εμείς πάντως δεν κρυφτήκαμε και ούτε θα κρυφτούμε.  Αν κάποιος ονειρεύεται ανόδους και δόξες να του υπενθυμίσουμε ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται για φέτος στο σχεδιασμό της σταθερής διοίκησης που στηρίζει με πάθος. Όποιος διαφωνεί με αυτόν τον σχεδιασμό όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα, ξέρει πολύ καλά πού θα κάνει κριτική. Έχουμε εκφράσει ανοιχτά τις απόψεις μας. Η διοίκηση πληρώνει για να συντηρεί μια ομάδα κάπου στη μέση της βαθμολογίας με ελάχιστο στόχο την σωτηρία. Η ομάδα ανταποκρίνεται σε αυτό που της έχει ζητηθεί επομένως οι παίκτες είναι εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις τους. Ακόμα και να είχαμε άλλους 5-6 βαθμούς για εμάς δεν θα άλλαζε κάτι πέραν του ότι θα χαιρόμασταν μια ή δύο φορές παραπάνω στο γήπεδο. Ξέρουμε πολύ καλά τι μας γίνεται, δε θα κυνηγήσουμε φαντάσματα. Θα συνεχίσουμε να βοηθάμε την ομάδα από την γωνιά μας μόνο και μόνο γιατί τρελαινόμαστε με τον ΠΙΕΡΙΚΟ. Αν ποτέ έρθουν και οι επιτυχίες (και επιστρέψει και ο πικραμένος κόσμος) , εμάς πάλι στην ίδια γωνιά θα μας βρουν.