Σελίδες

Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2009

Μπάσκετ - Πρωτάθλημα Β' Εθνικής - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΜΕΝΤ 74 – 79

Ύστερα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που έγινε την Κυριακή το απόγευμα στην Κατερίνη ο Πιερικός Αρχέλαος γνώρισε την ήττα από τη ΜΕΝΤ με 74-79. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα με τους ανθρώπους όμως της ομάδας της πόλης μας να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα της ΜΕΝΤ είχε από την αρχή τον έλεγχο του παιχνιδιού και από τα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου ένα προβάδισμα στο σκορ που δεν έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Με τα ατού της ομάδας να είναι μακριά από τον καλό τους εαυτό και με τη ΜΕΝΤ να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης για μεγάλη χρονική διάρκεια, η διαφορά έφτασε στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου στη μέγιστη τιμή της (36-56). Οι παίκτες του Πιερικού Αρχελάου προσπάθησαν να αντιδράσουν, με συνεχόμενα τρίποντα του Ψαρόπουλου και του Τσουκ κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, δεν κατάφεραν όμως να μειώσουν περισσότερο από την τελική διαφορά των 5 πόντων (74-79)
Στην επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 20.12.2009): Μέγας Αλέξανδρος - Πιερικός Αρχέλαος, γυμναστήριο Μίκρας Θεσσαλονίκης, ώρα 5,00 μ.μ.
Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-47, 52-62, 74-79.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Τζαφλέρης και Φακίτσας.
Οι συνθέσεις:
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Τσαϊτουρίδης, Μητσάκης 7(1), Μόρφης 2, Παπαμιχαήλ, Βίλλας, Ράπτης 10, Γκογκίδης 7(1) Θεολόγου, Ροδοστόγλου 17(3), Ψαρόπουλος 16(4), Τσουκ 15 (2).
ΜΕΝΤ (Ζαφειρούδης): Μπρόζος Κ., Αθανασιάδης 21(3), Γκοντόπουλος 12(1), Τανακίδης, Σφέϊκος 12(2), Χατζηπέτρου 8, Κοκολιός, Μπένας 2, Μπρόζος Γ. 16(2), Μακρής 2, Λυμπέρης 6(2).(ΤΟΠΙΚΗ)