Σελίδες

Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2010

Με υπογραφή Γκουγκουλιά...Τρίκαλα-Πιερικός 1-2 ενώ το πρωί ΝΕΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΝΕΟΙ ΠΙΕΡΙΚΟΥ 0-2

Σάββατο, 27 Νοέμβριος 2010
Το katerinisport.gr, ο κορυφαίος αθλητικός ιστότοπος της Πιερίας Σας έδωσε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα Τρίκαλα-Πιερικόςγια την 11η αγωνιστική της Football League. ΤΡΙΚΑΛΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-2 (41' Μανουσάκης σουτ-45', 53' Γκουγκουλιάς κεφ. και σουτ)
Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε ο Πιερικός, ο οποίος επικράτησε με 2-1 των Τρικάλων εκτός έδρας, και ατενίζει πλέον με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Σταύρου Διαμαντόπουλου μετά τα πρώτα 10 λεπτά οπότε και αντιστάθηκαν στην πίεση του ΑΟΤ, ισορρόπησαν το παιχνίδι προσέχοντας ωστόσο περισσότερο τα νώτα τους. Στο 41', κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Τρικαλινοί προηγήθηκαν ύστερα από μπαλιά του Μίνγκα στον Κοντογουλίδη, πλασέ του τελευταίου, απόκρουση του Γουμάγια, ριμπάουντ του Μανουσάκη και προώθηση της μπάλας στα δίχτυα. Ο Πιερικός όμως απάντησε με τη λήξη του ημιχρόνου, με κεφαλιά του Γκουγκουλιά ύστερα από σουτ του Πουλάκου και κόντρα της μπάλας στον Μπουκουβάλα. Στο β' μέρος οι Κατερινιώτες ήταν καλύτεροι και ευτύχησαν να προηγηθούν με ένα ακόμη γκολ του Γκουγκουλιά, μετά από σουτ του Πουλάκου και απόκρουση του Πουρή στο 53'. Από εκείνο το σημείο και για περίπου είκοσι λεπτά οι Τρικαλινοί πίεσαν τον Πιερικό, όμως ο τερματοφύλακας Γουμάγιας ήταν παρών όσες φορές χρειάστηκε. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι Κατερινιώτες δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά και το τελευταίο σφύριγμα της Μήτση, βρήκε τον Πιερικό να πανηγυρίζει το πρώτο του "τρίποντο" μακριά από την Κατερίνη.
ΤΡΙΚΑΛΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-2 (41' Μανουσάκης σουτ-45', 53' Γκουγκουλιάς κεφ. και σουτ)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτση (Πειραιά)
ΒΟΗΘΟΙ: Κουτσούμπου (Πειραιά), Τσάγγαρη (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μνίγκας, Ρούσεφ-Δήμου, Χατζής. Κωνσταντινίδης, Γουμάγιας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Το "φιλμ" του αγώνα:
4' Σέντρα του Χρήστου από αριστερά, απευθείας σουτ του Μίγκα, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γουμάγια.
Σχόλιο katerinsport.gr: Τα Τρίκαλα έχουν μπει πιο δυνατά και πιέζουν τον Πιερικό επιτιθέμενοι κυρίως από αριστερά.
7' Από εκτέλεση κόρνερ του Ρούσεφ, ο Γουσούλης απομάκρυνε την κεφαλιά των Τρικαλινών, σε μια φάση πάντως, που ήλεγχε και ο Γουμάγιας.
Σχόλιο katerinisport.gr: Οι παίκτες του Πιερικού μετά το δεκάλεπτο ισορρόπησαν, ωστόσο φαίνεται πως πρωταρχικός στόχος της ομάδας είναι να προσέξει την άμυνά της, και να χτυπήσει στην κόντρα.
17' Σουτ του Πουρτουλίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Πουρής.
18' Μπαλιά του Χατζή στον Γκουγκουλιά, αυτός κοντρόλαρε όμορφα, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Πουρή.
29' Σουτ του Μπουκουβάλα, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γουμάγια.
31' Από φάουλ του Πουρτουλίδη, απομάκρυνση της μπάλας από τον Γιώτα, ο Μιλόσκοβιτς το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία των Τρικάλων.
32' Σουτ Μπουκουβάλα, η μπάλα άουτ.
Σχόλιο katerinisport.gr: Ισορροπημένο το παιχνίδι εδώ και περίπου 15 λεπτά.
41' ΓΚΟΛ! 1-0: Από βαθιά μπαλιά του Μίνγκα στον Κοντογουλίδη, δεν πρόλαβε να κόψει οΛαζαρίδης, στοπάρισμα και σουτ του Κοντογουλίδη, απόκρουση του Γουμάγια και ο Μανουσάκης από κοντά, δε δυσκολεύεται να κάνει το 1-0 για τα Τρίκαλα.
42' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικό με τον Μιλόσκοβιτς να παίρνει τη μπάλα από τον Τασίδη, να πλασάρει, τον Πουρή όμως να διώχνει σε κόρνερ.
45' ΓΚΟΛ! 1-1: Άμεση απάντηση του Πιερικού! Σουτ του Πουλάκου, κόντρα στον Μπουκουβάλα, και ο Γκουγκουλιάς με κεφαλιά πρόλαβε τον Πουρή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Τρικάλων.
Έναρξη β' μέρους.
48' Σέντρα του Πουρτουλίδη από αριστερά, απομάκρυνε η άμυνα των Τρικάλων, το σουτ τουΠουλάκου πέρασε άουτ.
53' ΓΚΟΛ! 1-2: Αντεπίθεση του Πιερικού με τον Πουλάκο να σουτάρει, τον Πουρή να αποκρούει και τον Γκουγκουλιά που ακολουθούσε τη φάση να παίρνει το ριμπάουντ και σε κενό τέρμα να βάζει τον Πιερικό μπροστά στο σκορ (1-2).
Σχόλιο katerinisport.gr: Ανώτερος ο Πιερικός στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους, λογικά θα βρει χώρους στις αντεπιθέσεις καθώς τα Τρίκαλα θα ανοιχτούν για να ψάξουν το γκολ.
59' Φάουλ του Ρούσεφ, σε κόρνερ ο Γουμάγιας.
60' Κόρνερ του Ρούσεφ, κεφαλιά ο Μπριλάκης, η μπάλα πάνω από την εστία του Γουμάγια.
66' Σέντρα σουτ του Μίνγκα, σε κόρνερ ο Γουμάγιας.
66' Κόρνερ του Ρούσεφ, σουτ του Κοντογουλίδη, σε κόρνερ πάλι ο Γουμάγιας.
72' Ο Λαζαρίδης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και διώνει προ του Κοντογουλίδη. Στην
εξέλιξη της φάσης υπήρξε σύρραξη ανάμεσα σε παίκτες των δυο ομάδων, με αφορμή τη μη
τήρηση του fair play από πλευράς Τρικαλινών. Από μια κάρτα είδαν οι Χατζής και Ρούσεφ.
Σχόλιο katerinisport.gr: Πιέζουν τα Τρίκαλα εδώ και περίπου 15 λεπτά 90' 5 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Τρίκαλα (Γιώργος Μπένος): Πουρής, Μπουκουβάλας (61' Ριζογιάννης), Χρήστου,
Κοντογουλίδης, Ρούσεφ, Μανουσάκης (85' Σπασόγιεβιτς), Μίνγκας, Γιώτας, Μπακομήτρος
(34' Μπαριέντος), Μπριλάκης, Τελκίνσκι.
Πιερικός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Γουμάγιας, Λαζαρίδης, Γουσούλης, Τασίδης, Δήμου,
Χατζής, Μιλόσκοβιτς (90' Παπαγεωργίου), Γιαζιτζόγλου (68' Λόπεζ), Πουλάκος, (74'
Κωνσταντινίδης) Πουρτουλίδης, Γκουγκουλιάς.
Διαμαντόπουλος: το παιχνίδι κρίθηκε στις προσωπικές μονομαχίες
"Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν, συγχαρητήρια και στα Τρίκαλα που έπαιξαν αθλητικά".
"Ήταν μια μεγάλη νίκη για μας. Το παιχνίδι κρίθηκε στις προσωπικές μονομαδίες" ήταν το λακωνικό σχόλιο του τεχνικού του Πιερικού Σταύρου Διαμαντόπουλου στην κάμερα της ΕΤ3, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα Τρίκαλα-Πιερικός που βρήκε νικήτρια την ομάδα τηςΚατερίνης με 2-1, αποτέλεσμα που είναι το πρώτο νικηφόρο εκτός έδρας για τους "μελανολεύκους" κατά τη φετινή περίοδο.

ΝΕΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΝΕΟΙ ΠΙΕΡΙΚΟΥ 0-2
με δύο γκόλ του Σεχολάρι.

ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΠΑΙΔΙΚΟ - απο νίκη σε νίκη και ΚΑΝΟΝΙΕΡΗΔΕΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ 1-2

Αλλη μία νίκη (αλλά στα πέναλτυ με σκόρ 1-2) για το ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΠΙΕΡΙΚΟΥ στο πρωτάθλημα της ΕΠΣΜ με αντίπαλο την ομάδα των ΚΑΝΟΝΙΕΡΗΔΩΝ.
ο ΑΓΩΝΑΣ:
Σέ ένα χάλια γήπεδο ,πλαστικό που ήταν σάν μοκέτα, όπου δέν μπορεί να διαξαχθεί παιγνίδι, διεξήχθη ο αγώνας, με τον ΠΙΕΡΙΚΟ να υπερτερεί και να επικρατεί κατά κράτος του αντιπάλου.Ομως το γήπεδο κράτησε στην κυριολεξία το σκόρ στο 0-1, αφού ότι καλό δημιουργούσαν τα παιδιά το χαλούσε το τεραίν και οι μικρές διαστάσεις του γηπέδου.
Ετσι σε μία και μοναδική επίθεση των ΚΑΝΟΝΙΕΡΗΔΩΝ έγινε η ισοφάριση 3 λεπτά πρίν τη λήξη του παιγνιδιού.
Η ομάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ είχε προηγηθεί με γκόλ του ΑΜΠΑΤΖΙΔΗ.
Στη διαδικασία των πέναλτυ, έδρασε και πάλι ο τερματοφύλακας του ΠΙΕΡΙΚΟΥ ο Ευριπίδης Τσιλεγγερίδης, απέκρουσε πέναλτυ και η νίκη ήλθε φυσιολογικά  για την ομάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ.
Μετά τη νίκη αυτή η ομάδα του ΠΙΕΡΙΚΟΥ έχει 15 βαθμούς στην τέταρτη θέση.

Η ομάδα του Πιερικού ξεκίνησε με τους:

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: (ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ Γ): Τσιλεγγερίδης, Μαυρόπουλος, Τζίνοβιτσ, Τόσκας,ΧατζηδίμπαςΒ., Δαλαμήτρας,Καλαιτζής, Καρτσαμπάς,Παγωνίδης,Μπαλαχάτζε, Τζήμας.

Στο δεύυτερο ημίχρονο έγιναν οι εξής αλλαγές:Οικονόμου, Αμπατζίδης,  Τσούχας, Σταθακόπουλος,Τσινίκος