Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

Πανερυθραϊκός - Πιερικός Αρχέλαος 70-77

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2009-2010
6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  ΓΗΠΕΔΟ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ – ΑΘΗΝΑ
Το σκορ «μιλάει» από μόνο του. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη κριτική, αφού η πορεία της ομάδας του Πιερικού Αρχελάου βγάζει, μέχρι τώρα, όλους ασπροπρόσωπους και κύρια τους πιστούς φιλάθλους και τους χορηγούς που εμπιστεύονται τη δύναμή της και τις φιλοδοξίες της. Μια ακόμη νίκη εκτός έδρας είναι πραγματικότητα και θεωρείται επέλαση, αφού επιτεύχθηκε σε μια δύσκολη αντίπαλη ομάδα. Το «επαρχιώτικο» δυναμικό της Κατερίνης νίκησε στη Νέα Ερυθραία τον Πανερυθραϊκό με 70-77  και … φιγουράρει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-31, 47-56, 70-77.
Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Μαχαιριανάκης και Πίγκας.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 7 (1), Ροζολής 12 (3), Καλιανιώτης 6, Κακιούζης, Μαντζιώρης 8, Πάλλης, Πρίτσος 2, Πιπέρος, Χαραλαμπάκης 3 (1), Πλουτέτσκι 14 (3), Παπαδόπουλος 18, Φιλιόπουλος.
Σ.Φ.Κ. ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γαλάνης): Τσαιτουρίδης, Μητσάκης 13 (1), Μόρφης, Παπαμιχαήλ, Δαμαλής, Βίλλας, Ράπτης 7, Γκογκίδης 8 (2), Γκέρος, Ροδοστόγλου 18, Ψαρόπουλος 16 (2), Τσουκ 15.
Στην επόμενη αγωνιστική (29.11.2009): ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΟΚ Πανελευσινιακός, γυμναστήριο Κατερίνης, 5 μ.μ.
Η βαθμολογία σε 6 αγώνες: Πιερικός Αρχέλαος 11, Αίας Εύοσμου 11, Λαύριο  11,  Πανελευσινιακός 11, ΑΕΚ Αργους 11, ΜΕΝΤ 10, Πανερυθραϊκός 10, Απόλλων Καλ. 10, Δούκας 9, Κομοτηνή 9, Απόλλων Π. 9, Μ. Αλέξανδρος 7, Αίγιο 6, Μαντουλίδης 6, Αναγέννηση Φλόγα 6, Αγ. Παρασκευή 6.
DSC08141

Γρεβενά Αεράτα - ΑΕ Ποντίων Κατ. 0-1 - ΠΑΣ Φλώρινα - Βατανιακός 0-3

Γρεβενά Αεράτα - ΑΕ Ποντίων Κατ. 0-1
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της ΑΕ Ποντίων που νίκησε στα Γρεβενά την τοπική ομάδα με 0-1 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.
Το μοναδικό γκολ που έκρινε τον αγώνα  που τον παρακολουθήσαν περίπου 700 άτομα πέτυχε ο Οικονόμου στο 10 λεπτό με κεφαλιά. Κόντρα στην εχθρική διαιτησία η ΑΕ Ποντίων πέρασε νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα.
Στο 71 αποβλήθηκε με δεύτερη κιτρίνη κάρτα  ο Μαυρίδης

ΠΑΣ Φλώρινα - Βατανιακός 0-3
Ο Βατανιακός καλύτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού νίκησε στην Φλώρινα την τοπική ομάδα με 3-0και συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν στο 10 με πλάσε του Ανδρονικίδη  0-1.
Στο 39 ο  Καλαμπαλίκης   με προβολή μετά από απόκρουση σε σουτ του Γιάννη Λαζαρίδη πέτυχε το 0-2 ενώ το τελικό -0-3 πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο  Χρυσόπουλος

Σβορώνος - Αμμοχώρι 3-0

SBORONOS

Επιτέλους νίκη για την ομάδα του Σβορώνου που αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επικράτησε του Αμμοχωρίου με 3-0 με καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο.
Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο όπου δεν δημιουργήθηκαν ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν σαρωτικοί και κατάφεραν να σκοράρουν στο 55 με τον Τσέργα στο 85΄με τον Μιχαλίτσιο και στο 89 με τον ίδιο παίκτη.

Εθνικός Κατ. - Σιάτιστα 0-0

ETHNIKOS
Ούτε την Σιάτιστα κατάφερε να κερδίσει ο Εθνικός Κατερίνης μένοντας στο ισόπαλο 0-0.
Ο  γηπεδούχοι για μια ακόμα φορά ήταν άστοχοι αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες για γκολ με αποκορύφωμα στο 55 το πέναλτι που κέρδισαν και δεν πέτυχε τέρμα ο Σταλίκας.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με έξυπνη αμυντική τακτική και ξαφνικές αντεπιθέσεις κατάφεραν να πάρουν το θετικό για αυτούς αποτέλεσμα.

ΕΠΣΠ - Α’ Κατηγορία

A_KATHG_22-11
Διευρύνεται το σερί της Ακαδημίας η οποία νίκησε και στην Βρόντου την τοπική ομάδα με 5-1 και παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας της Α κατηγορίας. Η Λεπτοκαρια από την μεριά της νίκησε την Έξοχη και παράμεινε μόνη δεύτερη.
Νέα νίκη του Αιγινιακου και μάλιστα εκτός έδρας επί της Δρυάνιστας με 0-2 και μόνος τρίτος στην βαθμολογία.
Ο Δίας έστω και με 1-0 επιβλήθηκε του Λιτοχώρου ενώ η Καριτσα κατάφερε να πάρει το διπλό στο Μοσχοχώρι.
Ο Κορινος σύντριψε εκτός έδρας την Μεθώνη με το επιβλητικό 0-6 ενώ ο Καταχας μετά από καιρό πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Λόφο.
Τέλος ο Άνω Αγιαννης απέδρασε με το τρίποντο από την έδρα της Σφενδάμης.

ΕΠΣΠ - Β’ Κατηγορία

B_KATHG_22-11

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έγειρε υπέρ της Νεοκαισάρειας η οποία νίκησε στην Ανδρομάχη την τοπική Ελπίδα με 2-1 και χρίστηκε πρώτο φαβορί για την άνοδο.
Σπουδαία νίκη του Καλλιθεακου επί του Άφωνα με 2-3 ενώ με το ίδιο σκορ η Κάτω Μηλιά νίκησε την 25η Μαρτίου.
Ο Κολινδρός πέτυχε νίκη ουσίας στον Κάτω Αγιαννη και οι Μακεδόνες επιβλήθηκαν των Αλωνίων με 1-3.
Δύσκολη νίκη πέτυχε ο Μακεδονικός στο γήπεδο του επί του Νέου Κεραμιδίου ενώ Μακρύγιαλος και Ελπίδα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 3-3.
Τέλος ο Άρης νίκησε εύκολα τον Άγιο Σπυρίδωνα με 3-0 και ανέβηκε βαθμολογικά.