Σελίδες

Τρίτη 7 Οκτωβρίου 2014

ΚΑΤΕΡΙΝΗ: ΦΙΛΙΚΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ - Πιερικός - ΑΕΚ 1-3 - ΒΙΝΤΕΟ

Πιερικός - ΑΕΚ 1-3.Η ΑΕΚ νίκησε 3-1 τον Πιερικό στην Κατερίνη δείχνοντας έτοιμη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος - Κορυφαίος ..
της Ένωσης ο Μάρκος Ντούνης ο οποίος σημείωσε δύο γκολ.Στην πρόβα τζενεράλε πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Football league η Ένωση έδειξε πανέτοιμη και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε εξαιρετική εικόνα. Οι πολλές αλλαγές μετρίασαν κάπως την απόδοση του «Δικέφαλου», ωστόσο ο Τραϊανός Δέλλας έβγαλε τα συμπεράσματα που ήθελε. Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο κι έδειξε τις προθέσεις της από το πρώτο λεπτό. Ο Έλντερ Μπαρμπόσα ντρίμπλαρε από τα δεξιά δύο αντιπάλους και με όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι έβγαλε τον Πλατέλλα φάτσα με το γκολ. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός δεν αστόχησε και οι 150 φίλοι της Ένωσης πανηγύρισαν για πρώτη φορά. Παρα τη μέτρια κατάσταση του αγωνιστικού χώρου λόγω βροχής, η ομάδα του «Κολοσσού» πατούσε σαφώς καλύτερα από τους γηπεδούχους. Στο 14' ο Κορδέρο έκανε υπέροχη διαγώνια πάσα 30 μέτρων για τον Μπακάκη και ο νεαρός άσος γύρισε με τη μία στον Ντούνη. Ο τελευταίος με όμορφο δεξί πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει πετύχει κι άλλα τέρματα, αλλά σταμάτησε στον πολύ καλό τερματοφύλακα των γηπεδούχων Παπατολίκα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πιερικό να μειώνει στο 52' με τον Δημήτρη Γιαννούλη. Ο αδερφός του Χρήστου Γιαννούλη του Ολυμπιακού με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Ανέστη και έβαλε ξανά την ομάδα της Κατερίνης στη διεκδίκηση ενός καλού αποτελέσματος. Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο 82' όταν ο Μάρκος Ντούνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (δεξί πλασέ στην αριστερή γωνία του Πατσογιώργου) «κλείδωσε» το «διπλό» της Ένωσης. Πιερικός: Παπατολίκας, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Ελιομάρ, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου και Γούτσιος ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Γροντής, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Πλατέλλας και Αραβίδης